Ana Sayfa Eğitim 19 Haziran 2023 160 Görüntüleme

YÖK Liderinden YKS Değerlendirmesi

YÖK Lideri Özvar’dan YKS değerlendirmesinde bulundu. Özar, “Sınav bir eleme imtihanı değil muvaffakiyet sıralaması sınavıdır” dedi.

“Çağın mesleklerine yönelik programlar açtık, açmaya devam ediyoruz”

“208 üniversitemiz Türkiye’nin yeni yüzyılını inşa edecek öğrencilerini beklemektedir. Öğrencilerimiz istihdam konusunda kaygılanmadan kendilerini en âlâ formda yetiştirmeye çabalasınlar” diyen Özvar,  “Bu yıl önlisans programlarımız için 388 bin, lisans programlarımız için 465 bin olmak üzere toplam 853 bin kontenjan belirlenmiştir. Açıköğretim ve uzaktan öğretim kontenjanlarımızla birlikte toplamda 1 milyon 61 bin kontenjan mevcuttur. 34 yaş üstü bayanlar, depremzede adaylar ile şehit ve gazi yakınları için ayrılan kontenjanlar da dâhil edildiğinde toplam kontenjan 1 milyon 111 bine ulaşmıştır. Bu kontenjanlara ilaveten 15 bin civarında KKTC üniversiteleri ve yurt dışındaki üniversitelere kontenjanlar ayrılmıştır” dedi.

“Depremzede öğrencilere 24 bin 641 ek kontenjan ayrıldı”

“Barajın kalkmasıyla daha fazla aday tercih yapabilme imkânı elde etmiş ve üniversiteye kabul edilme talihleri artmıştır” diyen Yükseköğretim Konseyi Lideri Erol Özvar, bu yıl 17-18 Haziran tarihlerinde gerçekleştirilecek olan Yükseköğretim Kurumları İmtihanı (YKS) ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Tüm Öğrencilerimizin Dijital Okuryazarlık, Kodlama ve Yazılım Alanlarına İlgi Duymasını Bekliyoruz

Sınava girecek tüm adaylara muvaffakiyetler dileyen Özvar, onlara şöyle seslendi:

“Her birinizin hayallerinize hakikat emin adımlarla ilerlemesini temenni ediyorum. Unutmayın, imtihanlar yalnızca birer basamaktır, gerçek muvaffakiyet hayatınızın her alanında kendinizi geliştirirken elde edeceğiniz tecrübeler ve bilgilerle şekillenir. Yükseköğretim Şurası olarak her adımda öğrencilerimizin yanında olduğumuzu bilmenizi istiyoruz. Her bir üniversite öğrencimiz gelecekte ülkemizin gelişimine katkı sağlayacak olan pahalı bireylerdir. Bu yolda tüm kıymetli öğrencilerimizin yanınızda olmaktan gurur duyuyor ve muvaffakiyetlerini en içten dileklerimle destekliyorum. 208 üniversitemiz Türkiye’nin yeni yüzyılını inşa edecek öğrencilerini beklemektedir. Öğrencilerimiz istihdam konusunda kaygılanmadan kendilerini en yeterli biçimde yetiştirmeye çabalasınlar. Çağın mesleklerine yönelik programlar açtık, açmaya devam ediyoruz. Üniversitelerimiz de öğrencilerimizin kendi alanlarıyla ilgili yetkinliklerini artıracak programları açıyor. Öğrencilerimizin hangi kısmı okurlarsa okusunlar bilişim, yapay zeka ve programlama ile uğraşmalarını ve tek bir programdan çok iki program ve yan kol yapmalarını tavsiye ediyorum. Dijital okuryazarlık, kodlama ve yazılım alanlarına her kısımdaki öğrencilerimizin ilgi duymasını bekliyoruz.”​

Petrol Doğalgaz, Açık Deniz Mühendisliği, Madencilik Mezunlarına Staj ve İstihdam Hususlarından Dayanak Sunmaktayız

Öğrencilere imtihan sonrası süreçle ilgili olarak da tavsiyelerde bulunan Özvar, “Öğrencilerimizin tercih yaparken, yalnızca yaygın olarak bilinen programları değil, bunların dışında kalan programları da araştırarak tercih yapmaları onlara yeni fırsatlar sunabilecektir. Bilhassa Yükseköğretim Heyeti olarak üniversite-sanayi iş birliği kapsamında birtakım programlarda öğrencilerimize burs, staj ve mezuniyet sonrası istihdam bahislerinde avantajlar sunmaktayız. Örneğin, yapay zeka mühendisliği, petrol doğalgaz, açık deniz mühendisliği, harita ve geomatik mühendisliği, madencilik, dokuma ve deri mühendisliği üzere kısımları seçen öğrencilerimize staj, burs yahut istihdam mevzularında dayanak sunmaktayız. Aday öğrencilerimiz farklı programları da araştırarak, kendilerine yarar sağlayacak alternatifleri de değerlendirmelerini tavsiye ediyorum.” dedi.

YKS’da Baraj Uygulamasını Kaldırdık

Yükseköğretime talebin bir karşılığı olarak 2022’den itibaren YKS’de baraj uygulamasını kaldırdıklarını hatırlatan Özvar, “Yaptığımız bu düzenlemeyle YKS bir eleme imtihanı olmaktan çıkmış, muvaffakiyete dayalı sıralama imtihanına dönüşmüştür. Bunun yanı sıra imtihan müddetlerinin uzatılmasıyla öğrencilerimizin yaşadığı gerilim de azalmıştır. Barajın kaldırılmasıyla daha da değerlisi gerek ön lisans gerekse lisans programlarını tercih edecek adayların sayısı artmıştır. Tercih havuzu büyüdükçe kalite yükselmiştir.” dedi. 208 üniversitenin Türkiye’nin yeni yüzyılını inşa edecek öğrencilerini beklediğini kaydeden Özvar, “Öğrencilerimiz istihdam konusunda kaygılanmadan kendilerini en güzel halde yetiştirmeye çabalasınlar. Üniversitelere yeni gelecek öğrencilerimiz Türkiye yüzyılını inşa edecek öğrencilerdir. İstihdam konusunda kaygılanmadan kendilerini en yeterli formda yetiştirmeye çabalasınlar. Gençlerimizin geleceği parlak tasa ve dertten uzak olsunlar.” formunda konuştu.

“YKS Müracaat Sayılarında Artış Var”

Özvar, yükseköğretime olan talebin bir karşılığı olarak YKS’de baraj uygulamasını kaldırdıklarını hatırlatarak, şunları kaydetti:

“Bu kararın çabucak akabinde imtihana giren aday sayısında %24 oranında büyük bir artış yaşandı. Bu yıl da birebir ağır talebi görerek, yükseköğretime olan ilgi ve talebin aslında ne derece büyük olduğunu bir sefer daha gözlemlemiş olduk. Geçtiğimiz yıl ile karşılaştırırsak müracaat sayılarında bu yıl yaklaşık yüzde 9’luk bir artış görüyoruz. Bu durum bize yükseköğretime olan talebin artarak devam ettiğini göstermektedir.”

YKS’da Baraj Uygulamasının Kalkmasıyla Aday Sayında Besbelli Artış Oldu

Sınava girecek adaylardan baraj korkusu taşımadan sırf imtihana odaklanmalarını isteyen ve bu sayede sahip oldukları potansiyelleri en üst düzeyde ortaya koymalarını beklediğini söz eden Özvar, şunları söyledi, “Baraj uygulamasının kalkmasıyla birlikte tercih yapacak aday sayısında bariz bir artış gerçekleşti. Daha fazla sayıda aday tercih yapabilme imkânı elde etti ve üniversiteye kabul edilme bahtları arttı. Yükseköğretimin sırf bir meslek ve eğitimsel kazanımı olmadığının, dahası tüm bunları da içeren bir ‘yükseköğretim kültürünün’ olduğunun şuurunda olarak, aldığımız kararla daha çok gencimizin bu kültüre erişimini sağlamaktayız. Gençlerimizin dilek ettiği alanlarda ve üniversitelerde eğitim alma bahtını artırmak bizlerin en değerli önceliklerindendir. Bu sayede her bir gencimizin, ilgi duyduğu alanlarda yeteneklerini en âlâ formda geliştirebileceği bir üniversiteye yerleşme fırsatı bulabilecek. Bizler de hem üniversite adaylarımızın hem de öğrencilerimizin beklentilerine karşılık verebilmek ve maksatlarını gerçekleştirmek için çalışmalarımızı sürdürüyoruz.”

Geçen yıl Temel Yetenek Testinin müddetini de 135 dakikadan 165 dakikaya çıkararak öğrencileri bu mevzuda da motive ettiklerini belirten Özvar, “İnanıyorum ki öğrencilerimiz, alacakları puanlarla hoş kısımlara yerleşeceklerdir. Geçtiğimiz yıl ek kontenjanların da dolmuş olması bunun en hoş göstergesidir.” sözünü kullandı. Özvar, şunları söyledi: “Baraj uygulamasının sonlanmasıyla ve imtihan müddetinin uzatılmasıyla birlikte imtihana girecek olan öğrencilerimizin yaşadıkları tasaları büyük oranda ortadan kaldırma imkanına kavuşmuş olduk. Buna bağlı olarak imtihana girecek olan öğrencilerimizin baraj derdi taşımadan sırf imtihana odaklanmalarını istiyor ve bu sayede sahip oldukları potansiyelleri en üst düzeyde ortaya koymalarını bekliyorum. Yükseköğretime iştirakin hem ülkemizde hem de dünyada mesleksel, akademik ve toplumsal kazanımlar açısından büyük kıymeti bulunduğunu biliyoruz. Üniversite eğitimi, bireye sadece ekonomik değil, birebir vakitte toplumsal, siyasal ve kültürel açıdan da katkılar sunmaktadır. Bu nedenle her bireyin üniversiteye erişiminin hayati bir değere sahip olduğunu bir sefer daha vurgulamak istiyorum. Bizler de yükseköğretime olan erişimi artırmak ve daha kapsayıcı bir yükseköğretim anlayışı oluşturmak için data temelli adımlar atmaya devam ediyoruz.”

 “Depremzede öğrencilere 24 bin 641 ek kontenjan ayrıldı”

Deprem felaketinin meydana geldiği 6 Şubat 2023 tarihi prestijiyle zelzeleden etkilenen vilayetler ile Sivas’ın Gürün ilçesinde ikamet eden adaylar için bu yıl YKS’de ek bir kontenjan tanımladıklarını kaydeden Özvar, bu kapsamda, zelzeleye maruz kalan vilayetlerde bulunan devlet üniversitelerinde, YKS ile öğrenci alan programlarda, mevcut kontenjanın dışında ek yüzde 25 kontenjan ayrılmasını kararlaştırdıklarını belirtti. Özvar, ayrıyeten vakıf üniversitelerinde de her bir programda 1’er burslu kontenjan ayrıldığını söz ederek, “Böylece 21 bin 215’i devlet, 3 bin 426’sı vakıf olmak üzere depremzede öğrencilerimize toplamda 24 bin 641 ek kontenjan ayırmış olduk.” dedi.

Depremzede adayların, ÖSYM tarafından belirlenen tercih sayısınca dilek ettikleri programlara hem depremzedelere ayrılan ek kontenjanlar üzerinden hem de genel kontenjandan tercih yapabileceklerine işaret eden Özvar şöyle konuştu:

“Depremzedelerimize tarifli bu ek kontenjan, sarsıntı bölgesinde yer alan Adana Alparslan Türkeş Bilim ve Teknoloji, Adıyaman, Çukurova, Dicle, Fırat, Gaziantep, Gaziantep İslam Bilim ve Teknoloji, Harran, Hatay Mustafa Kemal, İnönü, İskenderun Teknik, Kahramanmaraş Sütçü İmam, Kahramanmaraş İstiklal, Kilis 7 Aralık, Malatya Turgut Özal, Osmaniye Korkut Cet, Sivas Bilim ve Teknoloji ile Sivas Cumhuriyet olmak üzere 18 üniversitemizi kapsıyor. Bu vesileyle zelzelenin meydana getirdiği yıkıcıyı etkiyi yükseköğretime erişim ismine bir nebze olsun kolaylaştıracağımız inancındayız.

“34 yaş üstü bayanlara birinci kere ek kontenjan ayrıldı”

Özvar, 34 yaş ve üzerindeki bayanlardan geçmişte yükseköğretim fırsatlarından yoksun kalanlara yönelik üniversiteye girişte kolaylık sağladıklarını belirten Özvar, “Onlar için üniversitelerde birinci kere ek kontenjan ayırdık. Bu kapsamda 34 yaş ve üzeri bayanlar için 8 bin 105’i lisans, 12 bin 937’si önlisans olmak üzere toplamda 21 bin 42 kontenjan ayrılmış durumdadır.” sözlerini kullandı.

Bu değerli adım ile geçmişte yükseköğretim imkanlarından faydalanamayan bayanlara da eşit bir formda bu imkanların sunulmasını hedeflediklerini anlatan Özvar, “Eşitlik ve kapsayıcılık prensipleri doğrultusunda, her bireyin potansiyelini gerçekleştirebilmesi için elimizden geleni yapmaktan büyük memnunluk duyuyoruz. 1 Ocak 2023 prestijiyle 34 yaşını tamamlamış bayanlarımızın üniversiteye yerleşmesini sağlamak için ayırdığımız kontenjan sayesinde, toplumumuzun genelinde daha kapsayıcı bir yükseköğretim anlayışının güçlenmesine de katkı sunulacaktır.” dedi.

-Kontenjanlar-

Yükseköğretim Heyeti Lideri Özvar, üniversitelerin bu yılki kontenjanlarına ait de şu açıklamayı yaptı:

Kontenjan planlarımızda hem çağın gerekliliklerini hem de toplumsal gereksinimleri özellikle gözetiyoruz. Bu sene örgün öğretimde önlisans programlarımız için 388 bin, lisans programlarımız için 465 bin olmak üzere toplam 853 bin kontenjan belirlenmiştir. Bu kontenjanların yaklaşık yüzde 21’i vakıf yükseköğretim kurumlarına ayrılmıştır. Açıköğretim ve uzaktan öğretim kontenjanlarımızla birlikte toplamda 1 milyon 61bin kontenjan mevcuttur.

34 yaş üstü bayanlar, depremzede adaylar ile şehit ve gazi yakınları için ayrılan kontenjanlar da dâhil edildiğinde toplam kontenjan 1 milyon 111 bine ulaşmıştır. Bu kontenjanlara ilaveten 15 bin civarında KKTC üniversiteleri ve yurtdışındaki üniversitelere kontenjanlar ayrılmıştır.”

 “Yükseköğretimdeki bayanların sayısı bu yıl birinci sefer erkekleri geçti”

Yükseköğretim sistemimiz içinde halihazırda 746 bini vakıf yükseköğretim kurumlarında, 3 milyon 368 bini örgün eğitim içerisinde ve devlet yükseköğretim kurumlarında, 2 milyon 836 bini ise açıköğretimde olmak üzere toplamda 6 milyon 950 bin öğrencimiz bulunmaktadır.

Kadın ve erkek öğrencilerimiz açısından baktığımızda geçen yıla kadar yükseköğretimdeki toplam erkek öğrenci sayısı bayanlardan fazla iken bu yıl birinci sefer bayanların sayısı erkekleri geçmiş bulunmaktadır. Hasebiyle şu anda bayanların erkeklerden daha fazla oranda yükseköğretimden faydalandığını görmek sevindiricidir.

instagram takipçi satın al
hack forum hack forumu gaziantep escort escort gaziantep
tokat escort muğla escort fethiye escort göcek escort hack forum bahis forum deneme bonusu forum babilbet giriş babilbet giriş fethiye escort bahis siteleri deneme bonusu veren siteler
hack forum